Cursuri

Începem anul cu o veste buna! Asociația Atipic organizează in perioada 30 Ianuarie - 1- 2 Februarie și 8-9 Februarie curs de formare profesională "Evaluarea psihologica a copilului și adultului cu Tulburare de Spectru Autist- Realizarea raportului de psiho diagnostic " care este format din 24 ore parte teoretica și 16 ore parte practica.

Asociatia noastra

Agenda:
- Evaluarea psihologica copilului și adultului - noțiuni generale
- Noțiuni introductive despre Tulburarea de Spectru Autist
- Teste utilizate in evaluarea copilului cu TSA la nivel national și internațional
- teste utilizate in evaluarea adultului cu TSA
- ce instrument de evaluare alegem la prima vizita
- prezentarea testelor - ADOS 2 Versus ADOS- cu ce vine nou ADOS2
- evaluarea abilitaților din punct de vedere adaptativ ale copilului și adultului cu TSA
- evaluarea abilitaților cognitive cu teste specifice pentru TSA
- evaluarea dezvoltării - dezvoltare tipica Versus dezvoltare atipica
- Evaluarea comorbidităților in TSA cu teste psihologice specifice
- Realizarea raportului de psihodiagnostic
- Comunicarea psihodiagnosticului parintilor/ aparținătorilor

Beneficii: cursul se adresează psihologilor clinicieni care lucrează cu copii cu TSA. Cursul este acreditat cu 40 de credite de către Colegiul Psihologilor din România.
Trainingul este oferit direct de psihologul care a coordonat echipa de traducere și adaptare a testului de diagnostic internațional ADOS 2 in România și care are o expertiza in evaluarea psihologica a copilului cu TSA de 14 ani. In prezent este cercetător științific pe partea de evaluare clinica a copilului cu TSA.
Un beneficiu secundar este acela ca realizând o evaluare psihologica obiectiva se poate gandi un plan de intervenție adecvat nevoilor copilului și adultului cu TSA conform cu nivelul de dezvoltare al acestuia.
Lector : Dr. Psiholog clinician principal Nedelcu Maria Cristina( Crina) - acreditata metoda PACT -Paediatric Autism Communication Therapy- level 1, studenta in cadrul programului Clemson University -România
Modalitate de plata: costul cursului este de 900 RON .
Se achita in contul Asociației Atipic - cif 39948480, București ,
BRD- RO03BRDE441SV44826194410
Se specifica numele persoanei și numele curs Evaluare TSA
Locuri disponibile : 20
Detalii la e- mail : asociatiaatipic1@gmail.com sau telefonic .
Adresa desfășurare - str Elena Cuza, nr 10, sect 4 , București

Contacteaza-ne acum si vom veni in ajutorul tau!